Opublikowany przez: monika.g
Żółtaczka w ciąży może mieć wiele przyczyn:
Najczęstszą przyczyną zakaźnych zapaleń wątroby są wirusy. Jest ich kilka rodzajów, dlatego wyróżnia się wirus zapalenia wątroby typu A, B, C, D i E. Żółtaczka typu C (WZW C) to jedna z najczęściej występujących wirusowych chorób wątroby spowodowana przez wirusa zapalenia wątroby typu C (ang.: Hepatitis C Virus, HCV). Ten typ uszkodzenia wątroby jest najczęściej przewlekłym stanem, groźnym dlatego, że może rozwijać się nie dając jakichkolwiek objawów. W niektórych przypadkach, zapalenie wątroby typu C może pozostać bezobjawowe, nawet gdy nastąpiło znaczne uszkodzenie wątroby.
Ogólnie można powiedzieć, że do zakażenia może dojść tam, gdzie wykonywane są zabiegi z naruszeniem ciągłości tkanek. Wirus najczęściej przedostaje się poprzez:
Do przenoszenia zakażeń przyczyniają się więc często źle wysterylizowane narzędzia medyczne używane do wykonywania różnych zabiegów tj. igły do strzykawek. Jednak można się także zarazić w normalnych, codziennych sytuacjach, używając chociażby przyrządów do manicure, maszynki do golenia czy szczoteczki do zębów osoby chorującej na wirusowe zakażenie wątroby typu C. Nierzadko do zakażeń wirusem HCV dochodzi podczas wykonywania tatuażu lub w gabinecie kosmetycznym podczas przekłuwania uszu, a nawet w salonie fryzjerskim podczas używania ostrych narzędzi takich jak nożyczki czy brzytwa.
Wyjątkowo najrzadziej dochodzi do zakażeń poprzez kontakty płciowe z osobami zakażonymi. Istnieje również ryzyko zakażenia płodu przez chorą matkę.
Po zakażeniu wirus typu C przedostaje się wraz z krwią do wątroby i tu się namnaża. Okres wylęgania trwa od kilku tygodni do nawet kilku lat. W pierwszym okresie mogą pojawić się objawy grypowe tzn. stany podgorączkowe, osłabienie, uczucie rozbicia, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, brak apetytu, nudności oraz bolesność uciskowa w okolicy wątroby. Jeśli organizm jest silny na tym etapie sam zwalczy wirusa bez leczenia. Jeśli tak się nie stanie to choroba rozwija się dalej i staje się przewlekła. Może być bezobjawowa lub powodować rzadkie objawy takie jak ciemne zabarwienie moczu czy świąd.
(123rf.com @ Wirusowe zapalenie wątroby typu C a ciąża)
Ryzyko przejścia zakażenia z matki na płód w czasie ciąży jest na szczęście niewielkie. Zachorowanie na żółtaczkę typu C we wczesnej ciąży nie stanowi poważniejszego ryzyka poronienia. Jednak zakażenie i zachorowanie w późniejszym okresie ciąży, oznacza większe ryzyko porodu przedwczesnego, obumarcia płodu lub śmierci noworodka. Wirusowe zapalenie wątroby w ciąży rozpoznaje się na podstawie wyników laboratoryjnych, zwłaszcza prób wątrobowych. Zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby typu C u ciężarnej można podejrzewać, obserwując takie objawy, jak dolegliwości ze strony układu pokarmowego czy bóle stawowe.
W przeciwieństwie do innych typów zapalenia wątroby w WZW C nie występuje objaw zażółcenia skóry czy białek oczu, przez co ten typ zakażenia jest trudny do wykrycia.
Aby uchronić kobietę w ciąży przed groźnymi konsekwencjami tej choroby do 10. tygodnia ciąży wykonuje się badanie krwi na obecność przeciwciał anty HCV – pojawiają się one u osób, które miały kontakt z wirusem. Jeżeli zostaną one wykryte, przeprowadza się test na obecność samego wirusa. Im wcześniej zostanie wykryte zakażenie, tym większe będą szanse na unikniecie jego groźnych następstw, takich jak marskość, niewydolność, a nawet rak wątroby. W przypadku, gdy u ciężarnej stwierdza się infekcję HCV należy podczas ciąży w miarę możliwości unikać wykonywania zabiegów niosących ryzyko mieszania się krwi kobiety z krwią dziecka. Jest to jedyny sposób zapobiegania zakażeniu płodu, gdyż nie powstała jeszcze szczepionka przeciwko WZW C, a leczenie jakie jest zwykle stosowane w przypadku zakażonych nie może być stosowane podczas ciąży. Matkę leczy się dopiero po urodzeniu dziecka. Kobiety zarażone wirusem HCV mogą bezpiecznie karmić piersią.
Na WZW C nie ma jeszcze szczepionki. Aby się dowiedzieć, czy jesteśmy chorzy, należy wykonać bezpłatny test serologiczny w kierunku obecności wirusa HCV. Dla kobiet w ciąży powstał specjalny program badań w kierunku zakażeń HCV. Do 10. tygodnia ciąży wykonywane jest badanie krwi na obecność przeciwciał anty HCV. Jeśli zostaną one wykryte przeprowadza się test na obecność samego wirusa. Odpowiednio zastosowana terapia przeciwwirusowa może wpłynąć korzystnie na zahamowanie procesu włóknienia wątroby, a nawet doprowadzić do jego częściowego cofnięcia się. Zależy to również od stopnia zaawansowania choroby. Terapia trwa kilka miesięcy i większość pacjentów udaje się wyleczyć. Niestety jest bardzo kosztowna i nie można jej zastosować u kobiet w czasie ciąży, ponieważ może być niebezpieczna dla dziecka.
Na szczęście nie jest konieczne rozwiązywanie ciąży poprzez cięcie cesarskie, ponieważ wpływ na zakażenie dziecka podczas porodu siłami naturami ma przede wszystkim wpływ poziom wiremii w organizmie martki a nie sposób przyjścia dziecka na świat. Uważa się również, że karmienie piersią nie zwiększa ryzyka zachorowania przez niemowlę na żółtaczkę typu C. Ponadto dziecko, ktorego matka jest zarazona wirusem HCV, powinno być normalnie szczepione, zgodnie z obowiązującym kalendarzem szczepień. Wyjątkiem jest podejrzenie o współistniejące zakażenie wirusem HIV.
Aby nie dopuścić do zakażenia wirusem HCV należy sprawdzać sterylność narzędzi i sprzętów używanych w miejscach tj.:
Miałyście badanie na obecność przeciwciał anty HCV w czasie ciąży? A może znacie kogoś kto chorował na wzw typu C?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.